מחלות מין 06.06.2024

טיפול מזורז בבן זוג של חולה במחלה המועברת במגע מיני

כיצד ניתן לקדם ולהחיש טיפול בזיהומים המועברים במגע מיני בקרב בני זוג של מתבגרים ומבוגרים צעירים?

בדיקת כלמידיה. אילוסטרציה

מתבגרים ומבוגרים צעירים מתמודדים עם מחסומים משמעותיים הקשורים בסיקור, בדיקה וטיפול בזיהומים המועברים במגע מיני. טיפול מזורז בבן הזוג (EPT, Expedited partner therapy) מייעל את תהליך הטיפול עבור בני הזוג של חולים עם מחלה המועברת במגע מיני, אך השימוש בו בקרב מתבגרים נותר נמוך.

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Sexually Transmitted Diseases, חוקרים ביקשו להגדיל את ההנפקה והמתן של טיפול מזורז בבן הזוג בשתי מרפאות לרפואת מתבגרים ובמחלקת המיון בבית חולים עירוני לילדים.

החוקרים טיפלו בחסמים ברמת הספק הרפואי, בית המרקחת והמטופל. בנוסף, הם השוו את ההנפקה והמתן של טיפול מזורז בבן הזוג עבור זיהומי כלמידיה (Chlamydia trachomatis) וטריכומונס (Trichomonas vaginalis) בתחילת המחקר ולאורך 2 מחזורי התערבות.

נתוני הבסיס נאספו מיולי 2019 עד מרץ 2020 ותקופת ההתערבות השתרעה מאפריל 2020 ועד אוקטובר 2021. קודי מעבדה שימשו לזיהוי חולים עם זיהומי כלמידיה או טריכומונס.

המחזור הראשון אפשר לספקים הרפואיים להזמין טיפול מזורז בבן הזוג ישירות לגיליון הרפואי של מטופל. המחזור השני התמקד בחינוך וסטנדרטיזציה של זיהומים המועברים במגע מיני ובהודעה וייעוץ על הטיפול המזורז עבור בן הזוג. במהלך מחזור זה, ההודעה לחולים במיון נוהלה באופן מרכזי על ידי האחיות העובדות במרפאה לרפואת מתבגרים.

תוצאות המחקר הדגימו כי בסך הכל זוהו 747 מקרי כלמידיה וטריכומונס. במרפאה לרפואת מתבגרים, הנפקת טיפול מזורז עבור בן הזוג עלתה מ-77.3% ל-87.7% (P = 0.01) ומתן הטיפול עלה מ-32.3% ל-69.9% (P <0.001).

בנוסף, ההנפקה של הטיפול לחולים במיון גדלה ב-82.3%. שיעורי הבדיקות החוזרות נותרו עקביים, עם ירידה מובהקת בשיעורי ההדבקה מחדש (P=0.003) בקרב חולים במרפאה לרפואת מתבגרים.

החוקרים מסכמים כי יוזמה זו לשיפור איכות הטיפול הגבירה בהצלחה את ההנפקה והמתן של טיפול מזורז בבן הזוג בקרב המקרים שזוהו. מחזורים עתידיים עשויים לכלול מעקב ארוך טווח כדי לאשר טיפול ובדיקות של בן הזוג בהתאם להנחיות.

מקור:

Richards, Molly J. MD∗; Bogart, Amanda MD∗; Sheeder, Jeanelle MSPH, PhD†. Reducing Barriers for Expedited Partner Treatment in Adolescents and Young Adults: A Quality Improvement Initiative. Sexually Transmitted Diseases 51(5):p 325-330, May 2024. | DOI: 10.1097/OLQ.0000000000001933

נושאים קשורים:  עור ומין,  טיפול מזורז בבן הזוג,  מתבגרים,  מבוגרים צעירים,  שיפור האיכות,  זיהומים המועברים במגע מיני,  טריכומונס ואגינאליס,  כלמידיה טרכומטיס
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו